X - MEN

Started by Lord Vader89, October 18, 2010, 11:37:29 PM

Previous topic - Next topic

Lord Vader89

Napokon sam zavrsio sa prvim ESSENTIAL - "Uncanny X-men vol.1"    (dalje knjige idu pod naslovom "Classic X-men")

Rekoh, mozda bi mi bilo lakse da odrzavam serijal zivim u glavi ako bih negde sakupljao ono sto se desava. :)
Naravno, moze i o likovima posebno, o inkarnacijama, o raznim serijalima (Uncanny, New, Ultimate, Astonishing....), X-men u crossoverima, o filmovima, crtanoj seriji....

Evo ovako, kod mene so far:


koji sadrzi:



#1 - "X-men versus Magneto!" - Uvod u celu pricu o mutantima, upoznavanje prvobitne ekipe "X ljudi" - Kiklop, Andjeo, Ledeni, Zver, Cudesna devojka, na celu sa profesorom Iksavijerom. Chief villain - Magneto, najmocniji mutant na Zemlji. ;D


#2 - "Nothing can stop THE VANISHER!" - Neverovatni mutant sposoban da nestaje po zelji, hara gradom, i okuplja oko sebe bandu kriminalaca. Samo X-ljudi su ti koji mogu da mu stanu na put.


#3 - "Beware of THE BLOB!" - Otkriven je novi mutant, potencijalno novi clan grupe X ljudi. U pitanju je "Blob", ciji su snaga i inertnost gotovo bezgranicni! Jednako toliko mu je velika i arogancija, koja ce da ga natera da pokusa da se suprotstavi grupi profesora Iksa. (dakle, prvo pojavljivanje Bloba :D )


#4 - "The brotherhood of evil mutants!" - Magneto se vratio, jaci nego ikad! Ovaj put, i on ima grupu sa sobom - "Bratstvo zlih mutanata", koji ce jos jednom pokusati da se priblize dominaciji mutanata nad Homo sapiensima. Prvi deo price.  (prvo pojavljivanje mutanata Quicksilver, Scarlet witch, Toad, Mastermind)


#5 - "The angel is trapped!" - Bratstvo zlih mutanata zarobljava Andjela, i odvodi ga na svemirsku stanicu u orbiti. Profesor Iks je onemogucen (#4), te X ljudi mora sama da se izbori protiv Magnetove grupe.


#6 - "Sub-mariner joins the evil mutants!" - Magneto pokusava da pripoji svom cilju mocnog mutanta pod imenom Sub-mariner (vidi prve brojeve FF). Kada ovaj odluci da im se pridruzi, X ljudi jos jednom stupaju u borbu. U dramaticnom preokretu, Sub-mariner se, razocaran u svet izvan mora, povlaci u svoje carstvo, a Magneto sa ostatkom svoje grupe jos jednom bezi.


#7 - "The return of the Blob!" - X ljudi maturiraju u skoli za nadarene, i dobijaju zasluzeni odmor. Ipak, radost kratko, jer Magneto jos uvek kuje planove, koji ponovo vracaju Bloba u pricu. Da li ce Blob prici Magnetu, ili ce ovaj put odluciti da se pridruzi X ljudima?


#8 - "Unus - The Untouchable!" - Novi mutant je otkriven - Nedodirljivi! (moze se naslutiti koja je njegova moc ;D ) Da prica ne bi bila dosadna, i on se odlucuje da krene putem kriminala, a nepokolebljivi X ljudi, na celu sa Zveri, su tu da ga sprece da ugrozva ljudska bica oko sebe.


#9 - "The Earth-shattering threat of Lucifer!" - Profesor iks je otputovao na veoma bitnu misiju (hej!) na Balkan! ( ;D ) X ljudi ipolaze za njim, ne znajuci da ce u Evropi da se sretnu sa mocnim "Osvetnicima" (Avengers, jelte). Za to vreme, profesor Iks vodi bitku na ziovt i smrt protiv Lucifera, bica koje u svojim rukama drzi moc da unisti Zemlju!


#10 - "KA-ZAR, lord of the jungle!" - Nesto cudno se desava na Antarktiku, i velika je mogucnost da je problem mutantskog porekla. A kada je tako, pozovite X ljude! ;D Ubrzo nakon dolaska na ledenu masu, otkrivaju da se iza nje krije mnogo vise od leda - izgubljeno carstvo dzungle, u kome zive razne odavno izumrle zivotinje. Tamo, X ljudi ce da sretnu Ka-Zara! (ovde, dakle, imamo prvo pojavljivanje istoimenog ;D )


#11 - "Introducing The Stranger!" - Stranac, novi mutant cudnih moci. Opet ce i X ljudi i Bratstvo zlih mutanata da pokusaju da prigrle jos jednog clana, ali ovaj put nije u pitanju samo jos jedan mutant! Magneto, Zabac i Mastermind ce to da saznaju na tezi nacin, i mozda se nikada nece vvratiti na Zemlju!!!!


#12 - "The incredible menace of Juggernaut!" - Neverovatna opastnost se priblizava skoli profesora Iksa!!!!! U iscekivanju, profesor objasnjava Iks ljudima o cemu je rec, a kroz pricu saznacemo malo vise o njegovoj proslosti... (prvi deo price) (prvo pojavljivanje Snagatora)


#13 - "Where walks the Juggernaut!" - Velika opasnost je nepobedivi Snagator, mladji polubrat profesora Iksa, koji je u poteri za licnom osvetom!X ljudi mu nisu dorasli, ali uz pomoc clana Fantasticne cetvorke - Ljudske baklje (Human torch, zamisli ;D ), i Profesora Iksa, the day is saved :)


#14 - "Among us stalk - THE SENTINELS!" - Napokon i pojavljivanje Cuvara(!) kao rezultat opsteg nepoverenja i mrznje prema mutantima. Iks ljudi otkrivaju tajno skroviste gde se Cuvari proizvode, ali da li ce uspeti da im se suprotstave? (prvi deo price)


#15 - "Prisoners of the mysterious MASTER MOLD!" - Zver i Ledeni su zarobljeni! Ispostavilo se da je covek koji se krija iza celog projekta "Cuvari", sada njihov zarobljenik! X ljudi moraju da spase svoja dva zarobljena druga, ali i da uniste Cuvare, koji nisu pretnja samo mutantima, nego i ostatku covecanstva! (drugi deo price, kraj u sledecem broju)


#16 - "The supreme sacrifice!" - Svi X ljudi su pali u zarobljenistvo Cuvara. Sada je na profesoru Iksavijeru da nadje izlaz iz cele situacije, a kljuc za sve lezi u onesposobljenom cuvaru koji lezi u TV studiju.... (vidi #14)


#17 - "And none shall survive!" - Nakon teske bitke sa Cuvarima, X ljudi osvajaju poverenje ljudi i vojske, i primljeni su u bolnicu na oporavak. Za to vreme, u napustenoj skoli, neko hvata u zamku jednog po jednog pripadnika grupe....neko potpuno neocekivan....


#18 - "If Iceman should fail...." - Magneto je uspeo da pobegne sa planete misterioznog Stranca (#11), i vratio se da se osveti X ljudima i covecanstvu! Svi do jednog, zajedno sa Profesorom su onesposobljeni, i na putu ka izvesnoj smrti. Ledeni je jedini koji moze da im pomogne, i da spreci Magneta, ali i on vodi sopstvenu borbu na zivot i smrt....


#19 - "Now shal appear - THE MIMIC!" - Mimicar je mutant koji ima sposobnost da oponasa moci onih mutanata koji su mu u blizini. Protiv takvog protivnika, X ljudi nemaju sanse. Da li ce uspeti da mu se odupru, cak i uz pomoc profesora Iksa?


#20 - "I, Lucifer!" - Povratak 3 neprijatelja!!!! Bloba, Nedodirljivog, i najopasnijeg od svih - Lucifera!!!! (#9) U ovoj prici, saznacemo kako je profesor Iks postao invalid, i kakve to veze ima sa Luciferom. U sadasnjosti, X ljudi lete u susret Luciferu, u nadi da ce da spasu Zemlju od totalnog unistenja! (prvi deo price)


#21 - "From whence comes DOMINUS!" - X ljudi nalaze Luciferovu tajnu bazu, i saznaju da je on zapravo sluga velike glakticke osvajacke sile - DOMINUSA, koji zeli da pokori Zemlju i njene stanovnike. Svim snagama, X ljudi mu se suprotstavljaju, a Lucifera ceka teska kazna za neuspeh....


#22 - "Divided - we fall!" - Iksavijerovi ucenici dobijaju zasluzeni odmor, ali ubrzo upadaju u zamku koju im je postavio misteriozni Grof Nefaria, koji trazi od njih da im se pridluze u suludom pohodu....


#23 - "To save a city!" - Zarobljeni, X ljudi su suoceni sa izborom, ili da se pridruze zlom Grou Nefariji, u nameri da stvori najmocniju kriminalnu organizaciju na svetu, ili da snose krivicu za ono sto ce da se desi prestonici SAD - Vasingtonu! Profesor Iks kuje plan koji ce da im omoguci da nadmudre zli um, a da ne ugroze zivote nevinih ljudi u Vasingtonu.


#24 - "The plague of Locutus!" - Cudesna devojka mora da predje na normalan koledz, na zahtev njenih roditelja. Da li to znaci kraj X ljudi u njenom zivotu? U medjuvremenu, dzinovski insekti napadaju obliznja sela, a iza svega stoji naucnik poremecenih ambicija, koji se krije pod maskom - SKAKAVCA!



Toliko od ovog ESSENTIALA, i prvih 24 Xmena. Kada pogledam unazad, zaista mi nije jasno kako nisu stopirali serijal pre #94 ;D ;D ;D
Mislim, dijalozi tipa "Sada cu ja da ga mlatnem jednom grudvom, dok ga ti Kiklope, stari moj, odalamis jednim zrakom, a Cudesna devojka ce da ga telepatski drzi u vazduhu!"  [laugh2]
Ili, jos bolje, svake druge epizode:


Scena: soba, profesor, ucenici


Kiklop: (oh, kad bi Dzin samo znala kakva osecanja gajim prema njoj, ali ne smem da joj kazem, i da ugrozim njen zivot mojim smrtonosnim zracima iz ociju)
Andjeo: (oh, kako je Dzin zgodna i slatka, kada bi samo pogledala u mom pravcu)
Dzin: (oh, jadan Voren, koliko obraca paznju na mene, ali ja stvarno volim Kiklopa vise od svog zivota. kada bi mi samo dao znak....ali verovatno mu nije stalo do mene)

mislim -  [laugh2] [laugh2] [laugh2] [laugh2] [laugh2] [laugh2] [lol2] [laugh2] [laugh2] [lol2]

ail dobro, svakako sluzi svrsi
pocetni likovi su definisani

Kiklop - kao odgovorni vodja, ucenik za primer; previse forsira sebe, i sve ostale stavlja na prvo mesto
Zver - intelektualac, ali i zajebant
Ledeni - klinac, zajebant, u tandemu sa Zveri
Andjeo - samouveren, nekad i mrvicu arogantan
Dzin - lepa i bistra devojka, zavidnih sposobnosti
Profesor Iks - strog, odgovoran, promisljen, intelektualac, pa, savrseni vodja




Ne verujem da bi se imalo mnogo stosta raspredati oko ovih starudija. Naravno, moze se naci, ja sam uvek za :) Sada sledi kupovina ESS. vol2, pa me ceka jos 600 strana ovoga ;D Dobro, to be honest, kada procitas prvu, i dvadesetu epizodu, zaista se primecuje pomak napred. No, nista do onih Klermontovih epizoda ;)
Sto me dovodi do pitanja - zna li iko kojim se tempom izdaju ESSENTIALI? Mislim, pocinjem da se pitam da li ce uopste izaci ESS XMEN vol4 koji treba da premosti staru i novu generaciju Xmena, i da mogu da citam lepo ko covek (posto imam ESS XMEN vol 1&2)



Inace, citao sam i Ultimate X men dok je izdavao LMI, taj mi se stvarno svideo, secam se. I crtez, i prica. Mislim zapravo, da je on bio taj koji me je kupio po pitanju Xmena :D
Svakako cu mu se jednom vratiti, vidim da nisu skupi.


Sta kazete? Ima li jos X fanova?? Ili barem citalaca ;D Sta biste preporucili? Koji lik je najjaci, zasto, tralala? :)


caja

nisam bas neki expert za x men pa ti ne mogu biti od pomoci. citao sam ultimate i to mi je sasvim ok na momente cak i odlicno. razlog sto ti trosim vreme  ;D je sto sam skoro razmisljao o tim matorim essential izdanjima. jedino u kome sam stvarno uzivao je silver surfer. meni taj strip sa godinama nije izgubio nista. pored njega jedino sto jos thor-a mogu da citam citam. ostalo je, cini mi se, pregazilo vreme. ali by the way filmovi x men su odlicni.

Lord Vader89

#2
Quote from: caja on October 18, 2010, 11:56:00 PM
nisam bas neki expert za x men pa ti ne mogu biti od pomoci. citao sam ultimate i to mi je sasvim ok na momente cak i odlicno. razlog sto ti trosim vreme  ;D

ma neka, mozemo mi i o Ultimate, nije problem, ja sam ovo gore zapoceo vise radi neke svoje evidencije, a ko se prikljuci - super! ;)

Ultimate je meni bio odlican zbog pitke price, sjajnog crteza, napetosti, raznolikosti likova i radnje. Veoma me je iznerviralo kada su u jednom trenutku promenili crtaca, te je stil koji je usledio bio drasticno drugaciji, i nikako mi nije lezao uz ovaj strip. To je bio onaj story arc kada se pojavi onaj Xavierov ultimate mocni poremeceni sin. Tu sam i prestao sa citanjem.
Ali, sada, kada se opet setim svih tih prica, Magneto i pobuna mutanata uz pomoc reprogramiranih Cuvara, pa otmica Xavijera i mutanata, Nik Fjuri, Vulverin protiv Sabljozubog....sjajne stvari!!!!

Quoteje sto sam skoro razmisljao o tim matorim essential izdanjima. jedino u kome sam stvarno uzivao je silver surfer. meni taj strip sa godinama nije izgubio nista.

imam i ja Surfera, jednom sam pokusao sa njim, ali nije mi legao. dacu mu drugu sansu svakako, jer to je junak za koga svi imaju reci hvale.

Quotepored njega jedino sto jos thor-a mogu da citam citam. ostalo je, cini mi se, pregazilo vreme. ali by the way filmovi x men su odlicni.

X men filmovi su super. Dobro, makar prva dva dela, od kojih je prvi malko dosadnjikav, a drugi je stvarno extra! treci je vec preterivanje, dobar je za kokice, Bluray i 50"
Wolverine nisam jos gledao.
Videcemo kakvi ce ostali da budu. (Magneto, Deadpol, Gambit, First class....)

caja

wolverine zapravo objasnjava kako je on postao to sto jeste, malo je nategnut kraj kad mu izbrisu pamcenje, ali sve u svemu sasvim pristojno.

Ignus

Astonishin X men - odlična stvar

Lord Vader89

#5
Quote from: caja on October 19, 2010, 12:20:02 AM
wolverine zapravo objasnjava kako je on postao to sto jeste, malo je nategnut kraj kad mu izbrisu pamcenje, ali sve u svemu sasvim pristojno.

mm, pretpostavio sam da je tako nesto. dobro je da su zadrzali sjajnog Hju Dzekmana, koji je ispao odlican izbor za ulogu Vulvija. Jeste da mu nedostaje jos ona mrvica divljaka koji je Vulverin, ali nista sto se ne moze zanemariti :)


Jel si citao mozda stripove u Vulverinu?
One stvari koje se mogu naci u ESSENTIALIMA, koliko sam shvatio, nisu nimalo naivne, narocito ako se uporede sa ovim Xmenom ;D
Crtez je svakako opak! Voleo bih sto pre da se docepam njega malo :)

Lord Vader89

Quote from: Ignus on October 19, 2010, 12:23:29 AM
Astonishin X men - odlična stvar

Nadam se da ima super pricu, jer me je crtez potpuno odbio :(
Bio sam kupio svojevremeno #1 koji je izdao LMI, i crtez mi se nikako nije dopao :( previse sjajan i gladak, ruzan dizajn kostima, Zver izgleda kao neki lavic, medvedic, stagod....

O cemu se radi?

caja

Quote from: Lord Vader89 on October 19, 2010, 12:27:35 AM

dobro je da su zadrzali sjajnog Hju Dzekmana, koji je ispao odlican izbor za ulogu Vulvija. Jeste da mu nedostaje jos ona mrvica divljaka koji je Vulverin, ali nista sto se ne moze zanemariti :)


Jel si citao mozda stripove u Vulverinu?
One stvari koje se mogu naci u ESSENTIALIMA, koliko sam shvatio, nisu nimalo naivne, narocito ako se uporede sa ovim Xmenom ;D
Crtez je svakako opak! Voleo bih sto pre da se docepam njega malo :)
potpuno se slazem za dzekmena, neverovatno kako se dobro prilagodio liku. wolverina na zalost nisam jos citao. ne stize se sve jebiga ;D

Lord Vader89

nisam ni ja, nego sam ga cesto listao po striparnicama, a komentare sam slusao od ljudi, i komentare tipa, sa wiki:

"The Uncanny X-Men is the most definitive example of this impact as Bronze Age characters such as Wolverine and Sabretooth would have a huge influence on the Marvel Universe in the 1980s and beyond."

A ima stvarno gadno dobar artwork  [hail2] nego sam nespretan da izguglam to :(

Brian The Dog

Beast izgleda tako zbog njegove "druge mutacije". Long story  [dork2]
Kostimi u periodu o kojem pricate (Astonishing) su osvezenje i promena od Morrisonovih koznih skafandera kojima je obukao X-mene u njegovom periodu. Ove "nove" uniforme su jos uvek aktuelne.
Inace moje preporuke od novijih stvari su:
House of M (Bendis/Coipel) Alternativna realnost u kojoj Magneto vlada svetom.
Astonishing X-Men 1-25 + Giant Size Astonishing X-Men (to je celi run Whedona i Cassadaya)
Wolverine: Origins (serijal u kome Logan konacno raskrstava sa svojom prosloscu) Ovo nije 6 brojni kratki serijal Wolverine:The Origin vec onogoing serijal od 50tak brojeva.
Messiah Complex - Cable Vol.2 - Messiah War - Second Coming - 1,3,4 su veliki crossoveri u kojima se radja/vraca mutantska mesija koja treba da spasi rod od istrebljenja, dok serijal Cable je (prema meni) malo remek delo u kojem Cable sa malom bebom mesjiom bezi kroz buducnost od onih koji zele da nastete mesiji.

Od starijih stvari ovih nekoliko su MUST:
- God Loves. Man Kills (graficka novela prema kojoj je i motiviran X2 film. Divno obdadjena tematika o toleranciji)
- Phoenix / Dark Phoenix (famozna transformacija Jean Gray u bozanstvo Phoenix)
U principu cela era Chris Clearmonta (ko je verovatno najuticajniji autor ovog stripa do dan danas), i to od 1975 do 1991 je zlato, i tek kad to procitate uvidecete odakle danasnji autori znaju da lepo uplete price koje tek slede sa onom aktuelnom. Mislim da Essential to sve sakuplja sa prvih 9 vol.
Ima jos puno toga, ali puno je, i prilicno overwhealming za samo jedan post (pa jos i prvi  :P)

Lord Vader89

 [welcome3] i na temu, i na forum :)

odlicne stvari si naveo, sve sjajno zvuci, a neke od njih sam skinuo pre par dana, sa namerom da se ukljucim u Marvelov crossover univerzum iz perioda 2000-2009/10.

tu su, u svakom slucaju, House of M, Messiah complex (baci pogled na zadnju stranu teme Superherojstina :) )

Claremontovom periodu se zaista radujem, i na polici mi odavno stoje ESS Xmen vol 1&2, od kojih je prvi vec procitan, barem jednom ;D i uvek sam se pitao "Sta je ova referenca, a kada se ovo desilo, a kada se ono desilo, etc....?" i zato bih sada voleo da prodjem kroz Lijeve Xmene pre nego sto predjem na The real thing! Zato se nadam da ce sto pre da izdaju ESS Classic Xmen vol 4 i da lepo mogu da raskrstim sa time :)


A "Morisonovi kozni skafanderi", jel' to u New Xmen?


A za overwhelming postove, nemoj da se brines, evo, ja na prvom mestu sam odavno prevazisao takve sitnice kao sto su preveliki postovi ;D ;D

Brian The Dog

 [big-thanx] za welcome

Da, "New X-Men" je Morrisonov run. Onda su ti famozni skafanderi :)
U vezi Stan Leeevog runa... Nema tu puno filozofije. Njih mozes samo da prolistas, nemoras citati. Znam kako ovo zvuci, ali taj period je odlikovan onim kilometarskim dijalozima tipa "jeez louise, professore", i mnogo je tesko progutati ih danas. Cak je i pocetak Clearmontove ere pun toga, ali ubrzo se sve to gubi i prelazi u pure pleasure  :P
Preporucujem svima onima koji skidaju skenove X-Men, da skunu onaj famozni Chronological X-Men torrent. To je odlicno podredjeno i sredenjo. Jes da prekida hronoloski negde oko 2007 godine, ali dovoljno je. A Essential izdanja su divna da se sve to pokrije na papiru za jeftine pare.

Lord Vader89

Ja sam bas danas skinuo prvi deo nekog XMEN DVD torenta, mozda je to taj? lepo je sredjen, i vrlo pregledan. Ima ga u nekih, pa....6/7/8 delova, recimo.

Glede Lijevog runa, da....zaista je ridiculous, mislim, come on:


i tako svi dijalozi i replike ;D
dobro, istina, stvarno se Sten popravio malo kako su se brojevi redjali, ali je u osnovi ostao isti. :) Primetio sam da covek veoma vesto barata pridevima, epitetima, i naglasavanjem. Sjajna kombinacija za dobar uspeh kod klinaca!

Ipak, moze biti OK za proci, jer vidis malo istoriju ranijih Xmena, mozda istoriju odnosa Kiklopa i Dzin, pa onda manjih negativavaca....npr. Gro Nefaria, Snagator, of course Magneto, itd....pa onda ko je KA-ZAR, i slicno....sve su to reccuring momenti u Claremontovom runu.

Dobro je sto se brzo cita, te ne moram previse vremena gubiti na to. Kako sam continuity freak sto se tice bilo kog stripa, moracu da prodjem kroz to :) Zato - hail ESSENTIALS!  [hail2] [grin2]




nemesis

Pazi, ipak je to strip iz 63. U pravu je neko iznad, treba to prelistati, a ne citati.

Ono sto je obavezno stivo je novi relaunch X mena koji je zapoceo Kris Klermont 1976. godine, zajedno sa Dejv Kokrumom. Iako je i ovaj serijal dete svog vremena, Klermont prica price koje su daleko ispred njegovog vremena, i koje ce definisati superherosjki zanr godinama unapred. Klermont je, po mom misljenju, jedan od najuticajnijih scenarista u svetskom stripu svih vremena, i gotovo sve lude ideje novog americkog stripa je zapoceo upravo on.

Klermont je pisao Xmene od 1976. do 1991. godine, a onda ga je zamenio Skot Lobdel koji je definisao ove junake u 90im godinama. Ima tu par dobrih ranova, medju kojima izdvajam Generation X spin off koji su radili Lobdel i Bachalo.

Onda se pred kraj devedesetih na kratko Klermont vratio, ali je to bio zivi ocaj (radio je Xtreme X men i Uncanny), a Morisonu daju X men koji renejmuju u New X men. Morison isto pravi pravu revoluciju sa ovim likovima, a u saradnjui sa Frenk Kvajtlijem radi nekoliko nezaboravnih epizoda.

Potom likove preuzimaju Brubejker i Majk Keri. Trenutno imamo Met Freksna, Majk Kerija, Pitera Dejvida i Viktora Gishlera koji pisu Uncanny, X Man Legacy, X Factor (koji je na momente najbolji od svih Marvel stripova zajedno) i novi, renumberovani X Men.

Iz posta sve shvatili da sam veeeeeeliki fan X ljudi i svih stripova i serijala koji su spinofovani iz ovog stripa....  [dork2]

Lord Vader89

Quote from: nemesis on October 19, 2010, 07:48:27 AM
Pazi, ipak je to strip iz 63. U pravu je neko iznad, treba to prelistati, a ne citati.

a dobro, pustite me da citam ko covek  [grin2] [dork2] nema tu nikakvih dubioznih analiza, samo plain and simple uzivancija.

QuoteOno sto je obavezno stivo je novi relaunch X mena koji je zapoceo Kris Klermont 1976. godine, zajedno sa Dejv Kokrumom. Iako je i ovaj serijal dete svog vremena, Klermont prica price koje su daleko ispred njegovog vremena, i koje ce definisati superherosjki zanr godinama unapred. Klermont je, po mom misljenju, jedan od najuticajnijih scenarista u svetskom stripu svih vremena, i gotovo sve lude ideje novog americkog stripa je zapoceo upravo on.

Klermont je pisao Xmene od 1976. do 1991. godine, a onda ga je zamenio Skot Lobdel koji je definisao ove junake u 90im godinama. Ima tu par dobrih ranova, medju kojima izdvajam Generation X spin off koji su radili Lobdel i Bachalo.

mm, a svi ti spin offovi....moze li maticni serijal da se cita bez da se u njih zazire?

QuoteOnda se pred kraj devedesetih na kratko Klermont vratio, ali je to bio zivi ocaj (radio je Xtreme X men i Uncanny), a Morisonu daju X men koji renejmuju u New X men. Morison isto pravi pravu revoluciju sa ovim likovima, a u saradnjui sa Frenk Kvajtlijem radi nekoliko nezaboravnih epizoda.

uh, sjajno! njih dvojica su sjajan tandem u All star Supermanu!!!!

QuotePotom likove preuzimaju Brubejker i Majk Keri. Trenutno imamo Met Freksna, Majk Kerija, Pitera Dejvida i Viktora Gishlera koji pisu Uncanny, X Man Legacy, X Factor (koji je na momente najbolji od svih Marvel stripova zajedno) i novi, renumberovani X Men.

si video mozda ono sto sam postovao o Wolverinu na temi "Superherojstina"? Jesi li u toku sa time? Ako treba, ce da prebacim ovde, pa da vidimo :)

QuoteIz posta sve shvatili da sam veeeeeeliki fan X ljudi i svih stripova i serijala koji su spinofovani iz ovog stripa....  [dork2]

[welcome3] drago mi je da ima fanova. ja se mogu nazvati fanom, ali samo toliko koliko volim likove. nisam bas procitao nesto mnogo za sada :)