RIP Wizard

Started by Djole, January 24, 2011, 11:11:08 PM

Previous topic - Next topic

Djole

Od danas više ne izlazi USA strip časopis Wizard: The guide to comics (u stvari, postao je guide to pop culture ili tako nešto pre nekoliko godina).

Wizard je nastao 1991. i bio paljevinski časopis za mejnstrim superherojske fanatike - otprilike k'o "Svet" za ljubitelje "Grand parade", samo malo prefinjeniji (ne puno). Kao takav, imao je milijardu mana, nije bio nešto posebno informativan za današnje standarde, i blago rečeno se uvlačio Marvelu i DCiju.

Ali...

Dok nije bilo interneta, dok nije bilo ni najmanje prosto izaći iz ove naše zemlje, dok nismo znali za bolje - Wizard je bio zakon. Sećam se kad sam kupio svoj prvi broj u Atini 1996. Na naslovnoj strani Spajdi i tamo neki Spawn. Unutra se spominje neki Preacher za koga sam tad prvi put čuo, neki Jim Lee za kojim su svi ludeli, neki simpatično crtani Bone i još gomila stvari koje danas uzimamo zdravo za gotovo - al' jebi ga, 1996. u Srbiji (a naročito u gradu Zaječaru), nisu bile.

Tako da sam oduvek imao soft spot za Wizard, i malko mi je žao što ga više nema.
"Brezvezarije! Prozrakaste brezvezarije!"

Grujah

Heh, ja imam jedan broj i ono, hah, nije losa stvar. Sad, steta da probadanu, no ne dotice me mnogo, ali eto, da napisem nesto da ne budes bas sam :P

BornInTheRun

Steta. a ko ce sad da nam nastavi magicnog vetra

Lord Vader89

Ovo mu dodje kao jedan od indikatora da papir polako ide u q'ac....

Jer, ako je najpre presao u formu "guide to pop culture", hvatajuci se za slamku, da bi se sada evo, ugaio nacisto.

Internet je postao glavni medij za informisanje o svemu i svacemu, pa i o stripovima. Uostalom, dobro si pomenuo stvari koje se uzimaju zdravo za gotovo, jer, i ako ne znamo o necemu, informacija je na dohvat ruke, pa makar pitao nekoga na forumu, ili otisao sam da cackas. Brze, lakse, besplatno....

Plus, u SAD, gde strip kultura postoji.... Mada, papir se prvenstveno tamo gusi, uvodjenjem e-comics, ah....ode sve u q'ac   [zzz3]

Vladimir

Moja prica je slicna kao Djoletova... Wizard je devedesetih stizao u striparnicu Alan Ford i bio neprocenjiv izvor informacija. Posebno mi je ostao drag jer sam u broju iz januara 1999. osvojio nagradu za "envelope of the month" fan art, iako nagradu nikad nisam dobio... Mozda ih je konacno stigla moja kletva buahaha. Salu na stranu, mislim da gasenje ima vise veze sa neverovatnim srozavanjem kvalitete nego sa drugim faktorima.

Grujah

Sa Wikija:
"It was rumored on the 24th January 2011 that Wizard Magazine was to cease publication immediately after it's 20 year life in print. .[6] It has since been revealed, via a press release, that Wizard will be relaunched as a digital magazine titled: "Wizard World"in 2011. [7]"

Lorde, ubo si ga :P

Vladimir

Quote from: Grujah on January 25, 2011, 01:20:11 AM
Sa Wikija:
"It was rumored on the 24th January 2011 that Wizard Magazine was to cease publication immediately after it's 20 year life in print. .[6] It has since been revealed, via a press release, that Wizard will be relaunched as a digital magazine titled: "Wizard World"in 2011. [7]"

Lorde, ubo si ga :P
Svako moze da otvori sajt. Internet jeste uticao na tiraz stampe, ali problemi koje imaju americki stripovi vise imaju veze sa sadrzajem i distribucijom... Ali to je neka druga prica.

P.S. Zapamtite, deco: it's its, it's not it's.

Djole

Ah, eto ko je u AF uzimao Wizarde za koje nisam imao para. ;)

A 1999. je stala sva pošta između Srbije i USA, meni je u februaru stigao poslednji broj Spajdija na kog sam bio pretplaćen - iako je trebalo da ih stigne još 6. Verovatno jer je u martu krenulo znamo-već-šta...
"Brezvezarije! Prozrakaste brezvezarije!"


Vladimir

Quote from: Djole on January 25, 2011, 12:10:14 PM
Ah, eto ko je u AF uzimao Wizarde za koje nisam imao para. ;)

A 1999. je stala sva pošta između Srbije i USA, meni je u februaru stigao poslednji broj Spajdija na kog sam bio pretplaćen - iako je trebalo da ih stigne još 6. Verovatno jer je u martu krenulo znamo-već-šta...
Mozda sluzbena i slicna posta, ali meni su paketi stizali i za vreme bombardovanja... otvoreni, doduse...

zoodeef

O stripu – Sve teme povezane sa strip kulturom => Svet stripa ... Naslov: Odg: najgori strip .... TO je AMERICKA SKOLA to je vrhunac stripa a sve kasnije po meni se iz ..... kako bi bila lepa tema kad bi se spominjali pojedinacni stripovi a ne .... priča o super-herojima, što se, opet, od Wizarda i dalo očekivati.
asd